دلیل تفکر دلالی در مردم ریشه در تفاوت قیمت بازار و قیمت تکلیفی خودروساز دارد

نویسنده:

مدیر سایت

تاریخ ایجاد:

9 اسفند 1398

مدیرعامل سابق گروه خودروسازی سایپا اعلام کرد: تا زمانیکه تفاوت قیمت بازار و قیمت تکلیفی خودروساز از بین نرود تفکر دلالی از بین نخواهد رفت.

سعید مدنی اظهار داشت: اخذ مالیات درخصوص خرید خودرو ممکن است موجب تعدیل در بازار خودرو شود و این موضوع به میزان مالیات بستگی خواهد داشت اما واقعیت این است که رقم مورد نظر نمی تواند آنقدر بالا باشد که انگیزه خرید خودرو را به دلیل تفاوت قیمت بازار و کارخانه و حاشیه سود بسیار بالا کاهش دهد.

مدیرعامل سابق گروه خودروسازی سایپا افزود: این موضوع تنها می تواند تا حدی درآمد دولت را افزایش دهد. اگر این مالیات اخذ شود به این صورت است که سوبسیدی که خودروساز به مصرف کننده می دهد به شکل دیگری به دولت پرداخت می شود. این موضوع مشکلی را از صنعت خودرو کشور حل نمی کند. در واقع با وجود قیمت تکلیفی خودروساز هیچیک از مشکلات صنعت و بازار خودرو حل نخواهد شد.

مدنی گفت: 2 دهه است که خودروساز مشغول پرداخت مالیات در ازای فروش خودرو است و به طور مداوم با زیان های سنگین مواجه است. خودروسازی کشور به دلیل رویه های فعلی دچار بحران است.

مدیرعامل سابق گروه خودروسازی سایپا گفت: در حال حاضر خودرو یک کالای سرمایه ای است و تفاوت قیمت زیادی بین قیمت کارخانه و قیمت بازار وجود دارد، بنابراین به دلیل سرمایه ای بودن خودرو در هر صورت هجوم برای ثبت نام و خرید خودرو وجود خواهد داشت. تا زمانیکه تفاوت قیمت بازار و قیمت تکلیفی خودروساز از بین نرود تفکر دلالی از بین نخواهد رفت.

مدنی گفت: در گذشته شاهد بودیم که 5 میلیون نفر برای خرید 5 هزار خودرو اقدام کردند، از آنجا که خودرو همچنان کالای سرمایه ای است این وضعیت کماکان برقرار خواهد بود، بنابراین طرح جدید وزارت صمت در راستای مدیریت تقاضا مبنی بر احتمال تحویل خودرو بر اساس قرعه کشی روش مناسبی برای تنظیم بازار خودرو نیست.

معرفی فیس لیفت ولوو S90 مدل ۲۰۲۰
مراکز فروش خودرو تعطیل شدند

نوشتن یک دیدگاه