پیگیریهای دولتی برای آزادسازی هزاران خودرو فاقد ثبت سفارش

نویسنده:

مدیر سایت

تاریخ ایجاد:

7 اردیبهشت 1400

بر اساس مکاتبات گمرک، احتمال ترخیص ۵۰۰۰ خودرو رسوبی در صورت رفع مشکلاتی از جمله ثبت سفارش و استاندارد وجود خواهد داشت.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری تسنیم، معاون فنی گمرک در نامه ای به مشاور وزیر و مدیر کل دفتر وزارتی وزارت اقتصاد در خصوص خودروهای مانده در گمرک اعلام کرده چنانچه وزارت صمت نسبت به اخذ موافقت های لازم درخصوص تمدید مجدد مصوبه ترخیص خودروها و صدور ثبت سفارش اقدام کند و بانک مرکزی هم اقدام به تأیید منشأ ارز این خودروها کند، گمرک ایران نیز با رعایت مقررات مربوطه و اخذ مجوزهای قانونی لازم نسبت به ترخیص این خودروها اقدام خواهد کرد.

از تیرماه سال 1396 امکان ثبت سفارش برای تعداد زیادی از واردکنندگان خودرو بابت صدور و ابلاغ دستورالعمل جدید و اختلال در سامانه بسته شد. 

بر اساس آمار، تعداد خودروهای دپو شده بالغ بر 12هزار دستگاه بود و طی دو مرحله 7153 دستگاه ترخیص شد و 5108 دستگاه دیگر باقی‌ مانده اند.

چالش خودروهای رسوبی در گمرک به عدم صدور ثبت سفارش از سوی وزارت صمت برای خودروهای فاقد ثبت سفارش بر می گردد.  ظاهرا وزارت صمت هم به دلایل مختلفی از جمله نداشتن تأییدیه استاندارد کالا یا نداشتن نمایندگی و… از صدور ثبت سفارش خودداری کرده است. 

به گزارش تسنیم، در واقع این خودروها به صورت فرا قانونی و بدون داشتن ثبت سفارش وارد بنادر کشور شده اند و معلوم نیست چرا سازمان اموال تملیکی نسبت به متروکه کردن آنها اقدام نمیکند.

گمرک ایران اعلام کرده، چنانچه وزارت صمت نسبت به اخذ موافقت های لازم درخصوص تمدید مجدد مصوبه ترخیص خودروها و صدور ثبت سفارش اقدام کند و بانک مرکزی هم اقدام به تأیید منشأ ارز این خودروها کند، نسبت به ترخیص این خودروها اقدام خواهد شد.

پیش بینی دومین خودروساز بزرگ جهان درباره کاهش تولید با کمبود جهانی تراشه
چطور می تونم لاستیک های خودرویی رو که بهترین کیفیت رو دارند پیدا کنم؟

نوشتن یک دیدگاه